Як працює штроборіз? Навіщо потрібен? Види
Що таке штроборіз – питання, яке можна поставити досвідченому мастеу, який зайнятий у роботах з прокладання комунікацій. Саме за допомогою даної техніки виробляють канавку в стіні, або правильно сказати штробу, необхідну, щоб виконати прокладку труб різного призначення або кабелів. Залежно від типу комунікацій, що прокладаються, штроби бувають різних параметрів. Під електричний провід, інтернет, телефон потрібна вузька канавка, для труб під воду – ширша, для каналізаційних комунікацій – дуже широка та глибока. Незалежно від параметрів штроби, її виготовлення у стіні вимагає від фахівця певних зусиль та майстерності, оскільки кожен такий жолоб має відповідати своєму призначенню. Зовні він його слід виконати акуратно, з рівними краями, щоб простіше лягала штукатурка, задати жолобу потрібні параметри – глибину та ширину. Для штробування, виконання канавок у стіні, підлозі або стелі, застосовують спеціально призначене обладнання - штроборіз. Що являє собою такий агрегат, де задіюється і які принципи його роботи – ці питання ми розглядатимемо в даному матеріалі. А також обговоримо, які бувають види цієї техніки та як правильно підібрати потрібну вам модель.
Пристрій штроборізу та особливості його роботи
Майстер, який вперше бачить штроборіз, може не відразу відзначити відмінність даного інструменту від болгарки. З того, як виглядає штроборіз, візуально на перший погляд мало відрізняється від останньої. Має ручку, шпиндель, подібний захисний кожух, оснащення – алмазний диск – насаджують так само. Однак потім у вічі кидається кількість ріжучих кругів – їх як мінімум два.
Виходить, що за допомогою болгарки або ручної циркулярки можна акуратно пропилити борозну по заданій лінії. Потім слід борозну розширити і докласти чимало зусиль задля досягнення потрібного результату. А штроборіз пропилюється відразу дві паралельні точні борозни. Між ними також залишається матеріал, що обробляється. Однак борозни штроборіз виходить зробити глибокі, акуратні, чітко паралельні. Тому усунути залишки бетону, штукатурки, цегли майстру не складає труднощів. Для цього він може використовувати молоток чи зубило. Це підхід і є основою принципу роботи штроборізу, який значно відрізняється від того, як свої завдання виконують інші дискові пилки.
Конструкційно штроборіз складається з двох ріжучих дисків, покритих алмазною крихтою, які розташовані чітко паралельно один до одного. Зверху частково прикриває захисний кожух. Цей елемент потрібний, щоб робота майстра була безпечною. Він необхідний, щоб:
- розмежовувати руки людини та гострий ріжучий механізм;
- запобігати розсіюванню дрібних абразивних частинок цементу або будівельного пилу в процесі роботи.
Як працювати штроборізом? Точність та акуратність різання тут забезпечується за рахунок роликових напрямних та паралельних бічних упорів. Моделі преміум сегмента оснащені різними електронними системами, які стабілізують оберти під навантаженням, забезпечують плавний пуск, примусово гасять вібрацію.
Порівнюючи принцип та особливості роботи кутової шліфувальної машинки (болгарки) та штроборізу, враховуйте такі відмінності даної техніки:
- Штроборіз завжди має потужніший електродвигун. Навіть якщо діаметр дисків у них однаковий, показник потужності у нього завжди вищий, ніж в КШМ. Цей значний показник дозволяє штроборіз досягати більш високої продуктивності роботи. Отже, він виконує свої завдання вдвічі продуктивніше, ніж це робить КШМ.
- Штроборіз оснащений системою видалення пилу. Принцип, яким вона функціонує, буває різним. Система може працювати за рахунок патрубка-перехідника для підключення пилососа промислового класу. Штроборіз у тандемі з пилососом забезпечують чистоту та акуратність роботи, повітря без пилу та чисте робоче місце. Другий варіант системи видалення пилу – наявність прямо під кожухом спеціального пиловловлюючого лабіринту.
- Якщо болгаркою можна випиляти виключно одну борозну, то штроборіз під силу виконати дві або більше ліній. А це означає практично готову штробу. Зустрічаються в ніші штроборізів такі агрегати, як бороздоділи. Чим відрізняється бороздоділ від штроборізу? Це техніка з одним диском, яка за потужністю перевищує КШМ таких самих габаритів.
Де застосовують?
Штроборізи – це техніка для вузькоспеціалізованих завдань. З його допомогою виробляють виключно канавку, штробу, борозну, жолоб. Він може виконувати заглиблення в бетоні та камені, підходить для цегли та гіпсокартону.
Якщо йдеться про невелику канавку, яку треба виконати, наприклад, у цеглині, то зробити це можна і без використання електроінструменту – вручну долотом. Але цей процес вимагатиме великих фізичних зусиль і витрат часу, особливо якщо роботи виконувати по бетону. Тому майстри віддають перевагу електроінструментам.
Нерідко для таких завдань використовують перфоратор. Але виготовлення штроби в такому випадку продукує таку кількість пилу - найдрібнішого і більшого - що приміщення, в якому працюють, буквально наповнюється пилом. Дихати там важко і, що важливо, небезпечно. А без респіратора – просто неможливо. Та й часу ця робота забере багато.
Ще однією фавориткою майстрів є болгарка, яку залучають для різних робіт, та штробування в тому числі. Вона справляється в різкій цеглі або бетоні цілком непогано. Але пилу в процесі її експлуатації виникає також дуже багато. Виняток – лише модель, що має штуцер, який потрібний, щоб підключити промисловий пилосос. Цей нюанс важливо пам'ятати, вирішуючи питання, що краще штроборіз чи болгарка.
Тому для робіт, які передбачають пророблення борозен, прокладання чогось у стіні та надійне укриття його там, використовують штроборіз. Він ідеально підходить, якщо:
- укладають мережну проводку;
- прокладають труби для водопостачання;
- розводячи систему опалення за будовою;
- встановлюють у стінах каналізаційні труби – вертикальні або горизонтальні.
Штроборіз відрізняється високими показниками потужності, має складну конструкцію, і, відповідно, значну вартість. Його точно не рентабельно купувати як одноразову покупку. Але майстру, який виконує монтажні роботи постійно, займається прокладанням електричного або телекомунікаційного кабелю, розведенням опалювальних труб та комунікацій під воду, без штроборізу ніяк не обійтися.
Види
Штроборіз, як і будь-який інший електроінструмент, може належати до побутового чи професійного класу. Якщо роботи нескладні, виконаються нечасто, краще зупинитися на побутовому та менш потужному агрегаті. Якщо плануються об'ємні, постійні та інтенсивні навантаження, треба купувати потужний штроборіз із витривалим двигуном. Такий можна підібрати серед професійного обладнання.
Зазвичай усі штроборізи мають надійний двигун, який добре переносить навантаження і не зменшує з-за них обертів. Вибирають, відштовхуючись від того, штробу яких розмірів треба виконати. У цьому випадку види штроборізів розрізняють залежно від ваги, яка безпосередньо пов'язана з потужністю техніки. Вони бувають:
- Легкими, що належать до малопотужного побутового класу. Їхня вага – не більше 3 кг. Вони якісно виконують дрібні та вузькі штроби, необхідні, щоб прокласти у стінах провід, кабель. Потужність двигуна тут – від 1,1 до 1,8 кВт.
- Середніми, що належать до напівпрофесійного класу. Їхня вага коливається від 3 до 8 кг, показник потужності – в межах 2-2,2 кВт. Вони добре справляються з прокладанням електропроводки, встановленням труб у стінах. А також підходять майстрам, які займаються опалювальною системою у будинку, прокладанням труб під гарячу та холодну воду.
- Тяжкими професійними агрегатами, вага яких – від 8 кг. Максимально такий штроборіз може важити від 13 до 14 кг. Мають потужний електропривод – від 2,4 квт. Підходять для виготовлення глибоких та широких жолобів, прокладання труб під каналізацію. Їх обирають для інтенсивних навантажень, складних та масштабних завдань.
Штроборізи також класифікують, залежно від кількості різальних кругів розрізняють:
- дводискові – зі звичайною будовою, мають оснастку у вигляді двох дисків, які потрібні виготовляють два ідеально паралельні поглиблення;
- з одним диском або бороздоділи – мають єдиний ріжучий елемент.
Різновид штроборізів, виходячи з особливостей конструкції:
- Прямі – є найбільш прийнятним варіантом, оскільки оснастка тут розташована перпендикулярно до поверхні, яку вона пиляє.
- Кутові – менш поширені. Тут є можливість регулювання кута між алмазним кругом та оброблюваною поверхнею, а також встановлення його довільної величини. Такі агрегати є актуальними для прокладання штроб у кутах приміщення.
Як і у будь-якої промислової електротехніки, залежно від того, яким способом організовано живлення двигуна, розрізняють штроборізи:
- Мережні – відрізняються високою потужністю, надійністю, але підключаються за допомогою кабелю до розетки. Отже, вони мають обмежену зону роботи.
- Акумуляторні – мають меншу потужність. Але мобільні та повністю автономні в роботі. Якщо батарея агрегату матиме достатню ємність, то установка матиме хорошу потужність і зможе випилювати борозни, не вимагаючи підзарядки протягом 30-40 хвилин. Якщо майстер знає, що цього часу йому не залишиться, треба мати в запасі додатковий акумулятор. Це дозволить оптимізувати роботу та уникнути перерв: один акумулятор буде задіяний, другий – заряджатися. Так час роботи штроборізу збільшиться вдвічі.
Як вибрати правильно?
Визначаючи, яка вага може мати агрегат, ми також з'ясували, що штроборіз що їм роблять. А також визначили, якою буває ця техніка, виходячи з кількості алмазних дисків, особливостей конструкції та типу живлення.
При виборі потрібної моделі штроборізу треба також враховувати його технічні показники. До них відносять:
- Потужність електродвигуна. Легкий агрегат матиме мотор потужністю 1,1 кВт і вище, важчий штроборіз – 2,5-2,6 кВт.
- Діаметр алмазного диска. Тут важливо розуміти, що потужність двигуна безпосередньо визначає розмір алмазної оснастки, яку встановлюють на конкретну модель устаткування. Які диски ставити – це вказано виробником в описі штроборізу. Оснащення більшого розміру, ніж зазначена в характеристиках цифра, встановлювати не можна. Якщо установка легка, її алмазні диски зазвичай на 125 мм. На важких штроборізах працюють диски великих діаметрів – 250 мм.
- Кількість обороти шпинделя за хвилину. Якщо диск має малий діаметр, він крутиться помітно швидше, отже, його робота продуктивніша. Кількість оборотів тут становить близько 10 тисяч за хвилину. У важкого штроборізу, диск якого відрізняється за розміром, ця цифра набагато нижча і зазвичай варіюється від 5 до 6,5 тисяч обертів на хвилину.
- Глибину пиляння. Якщо модель належить до розряду високоякісних, цей показник у неї можна буде регулювати. Штроборіз як користуватися у цьому випадку? Майстер має можливість самому визначитися з глибиною пропилу, яка йому потрібна. Це дозволить правильно розташувати комунікації у стіні чи підлозі та якісно сховати їх. Як правило, у штроборізах малої маси показник глибини пиляння варіюється в діапазоні від 1 м до 3 см. Агрегати середньої тяжкості дозволять пропилювати на глибину від 5 мм до 5-6 см. Важкі штроборізи дають можливість виконувати штробу глибиною до 8,5 см. /li>
- Ширину пиляння. Цей показник є актуальним лише для моделей з двома дисками, і його також можна регулювати. Ширина борозни може змінюватись в межах від 3 мм (ідеально під кабель) і до 40 м (підходить під труби).
- Матеріали, які компанія-виробник використовувала для виготовлення агрегату. Для виробництва корпусу зазвичай застосовують пластик. Він обов'язково відрізняється високою стійкістю до ударів, має вентиляційні щілини - щоб мотор своєчасно охолоджувався повітрям під час експлуатації. Рукоятки також виконують із пластику. Але тут треба пильно дивитися на наявність гумових накладок. Ця деталь попереджає ковзання рук, а також сприяє гасіння вібрації. Для редуктора та захисного кожуха виробник вибирає алюміній. Такий редуктор чудово відводить тепло. Тому механізмам усередині не страшний перегрів, а отже період їхньої служби значно збільшується.
- Спосіб руху агрегату. Штроборіз принцип роботи може мати штовхальний чи тягнучий. Перший – у напрямку від себе – безпечніший. Хоча деякі фахівці вважають за краще друге – вести техніку на себе. Ідеально, якщо виробник передбачив, щоб штроборіз працював і за одним, і за іншим принципом, міг різати у два напрямки.
Оснащення
Для більш високого комфорту та безпеки, виробники оснащують штроборізи додатковими опціями та механізмами. Такі агрегати мають вищу ціну. І при цьому максимально зручні в експлуатації, що вигідно виділяє їх серед інших моделей.
Дводискові штроборізи можуть бути оснащені:
- Додатковим кожухом. Основний кожух повинен бути у всіх установок, що виконують роботи з пиляння. Ріжучий елемент тут працює на високій швидкості, крім того, має дуже гострий край. Кожух штроборізу лише частково закриває оснащення, береже руки майстра від випадкового контакту з диском. А ще перешкоджає розповсюдженню пилу. Завдання додаткового кожуха – частинки пилу збирати і дозволяти їм розсіюватися. На кожусі завжди позначено, куди саме здійснюватиме обертальні рухи шпиндель із встановленим алмазним диском.
- Патрубком під пилосос. Його ставлять не на всі штроборізи. Є моделі з лабіринтною системою всмоктування пилу, який поміщають під основний та додатковий захисний кожухи. Що означає штробити? Виготовляти борозни, канавки та штроби для закладання комунікацій. І якщо є можливість приєднати будівельний пилосос через штуцер, щоб він працює синхронно зі штроборізом – це оптимальний варіант. Тоді можна пиляти стіни практично без утворення пилу.
- Блокуванням випадкового включення. Ця опція підвищує безпеку роботи та дає можливість вмикати техніку лише після її розблокування спеціальною клавішею.
- Системами захисту. Вони потрібні, щоб електропривод був захищений від перегріву, перевантажень за потужністю, стрибків напруги. Чим більше опцій передбачив виробник – тим вищий ресурс мотора і довше працюватиме штроборіз.
- Системою, що гасить коливання та вібрації. Вибруючим, тремтячим агрегатом працювати тривало неможливо – руки незабаром втомляться. Якщо така робота проходитиме щодня – це може призвести до розвитку захворювань суглобом. Тому потрібне антивібраційне пристосування, завдання якого у штроборізу виконують гумові прокладки на рукоятці. І спеціальні амортизатори – пружини чи подушки, що знижують рівень вібрацій.
- Роликовими напрямними у вигляді лінійок на роликах. Їхнє завдання – спрямовувати рух штроборізу заздалегідь позначеними лініями різу.
- Регулятором глибини пиляння. Добре, якщо він із міліметровою шкалою. Відповідаючи на запитання "штроборіз що це таке?", ми розуміємо, що агрегат прорізає борозни в різних поверхнях. А ця опція дозволяє робити їх акуратними та задавати їм необхідну глибину. Якщо штроборіз виконує різні завдання, ріже різні за твердістю поверхні – ця функція є дуже важливою.
- Регулятором, який відповідає за швидкість обертання шпинделя. Регулювання частоти обертів дає можливість змінювати показник, виходячи з того, з яким матеріалом майстер має справу: з каменем, цеглою, гіпсокартоном, бетоном.
У комплекті зі штроборізом завжди є алмазні диски. Діаметр цих кругів визначається потужністю установки. Вони виготовлені зі сталі, вкриті алмазними сегментами і відрізняються міцністю. Працюють, як правило, по бетону, добре справляються з каменем, цеглою, гіпсокартоном. Якщо в комплектацію диски не входять або вони вже затупилися - треба купити нові. Але важливо, щоб він був потрібного типу та відповідав діаметру, позначеному в характеристиках техніки.
Зовнішній розмір диска визначає, наскільки глибоко може різати штроборіз. Корисно скористатися такими рекомендаціями:
- Для електропроводки, що прокладається в стіні, достатньо оснастки на 150 мм, ріжучої на 45 мм.
- Під труби для опалення, водопостачання краще взяти диск на 180 мм.
- Під каналізаційну систему підійде коло на 230 або 250 мм, що робить борозну глибиною 85 мм.
- Сточні труби великого діаметра вимагають великих алмазних кругів – їх зовнішній розмір може досягати 355 мм. Штроборіз тут буде габаритним, важким, але зробити такі особливі штроби може тільки він.
Підбиваємо підсумки
Інформація, наведена в даному матеріалі, буде корисною всім, хто працює зі штроборізами або планує це робити. Ми розбиралися в особливостях конструкції та принципі роботи агрегату, з'ясовували, що краще – штроборіз чи болгарка, дізналися, що таке бороздоділ та в чому його відмінність від штроборізу.
З'ясували також, що різновиди штроборізів розрізняють, залежно від їхньої ваги, яка впливає також на потужність, від кількості алмазних дисків, встановлених на агрегаті, від нюансів конструкції та типу живлення техніки.
Ми знаємо, що, вибираючи відповідний штроборіз, враховують потужність двигуна, діаметр оснастки, глибину і ширину пиляння, кількість оборотів, що виконуються технікою, та матеріалів, які бренд вибрав для її виробництва. Також обов'язково звертають увагу на наявність додаткових опцій. Вони хоч і підвищують вартість моделі, але дозволяють експлуатувати обладнання комфортно, максимально безпечно, а також продовжують термін служби приводу та самого штроборізу.